جنین انسان بیست هفته پس از تشکیل نطفه , صداهای خارج از رحم و از جمله موسیقی را می شنود و تحقیقات نشان می دهد که یک نوزاد قادر است آنچه را که در محیط رحم مادر می شنود ,

پس از 12ماه تولد به خاطر بیاورد و در برابر آن واکنش نشان می دهد ؛ لذا با توجه به تاثیری که شنیدن موسیقی بر فرد حتی در دوران جنینی دارد ذکر مواردی در مورد تاثیر موسیقی بر رشد و تعادل کودکان و نیز اثرات درمانی موسیقی خالی از لطف نیست .

موسیقی اثر نیرومندی بر ذهن , جسم و روح دارد و می تواند در سلامت افراد موثر باشد . بیشتر پزشکان از موسیقی به مثابه بخشی از درمان استفاده می کنند تا از این طریق بیماران سریعتر بهبود یابند . موسیقی در جسم و روان انسان تاثیراتی می گذارد که عبارتند از :
• تاثیر موسیقی موزون بر روی ضربان قلب , که این تاثیر در نهایت باعث جبران صدمات مغزی نیز می شود .
• ملودیها به مانند زبان دوم در ذهن باقی می مانند , موسیقی با ملودیهای قوی معنی بیشتری دارد و فقط با تکرار آنها بر حالات افراد تاثیر دارد , محققین به این رسیده اند که انتخاب موسیقی ذهن و جسم شنونده را آرام کرده و باعث پیشبرد احساسات , افکار و تصورات می شود .

• هارمونی بر احساسات , تاثیر گذار است و به دور کردن درد , عصبانیت و نیز تکرار احساسات شاد کمک می کند .
باید دانست که دلیل علاقه افراد به موسیقی , طبیعت و فطرت آدمی است زیرا در ساختمان عصبی انسان بطور فطری سه تمایل مهم برای گرایش به دنیای موزون اصوات و موسیقی وجود دارد که عبارتند از : شنیدن , خواندن و حرکت کردن . موسیقی درمانی بیش از هر فن درمانی دیگری با نیاز و احساس افراد عجین شده است و این پیوستگی میان موسیقی درمانی و احساس فردی از آنجا ناشی می شود که موسیقی به عنوان نیازی فطری و درونی سالهای بسیاری است که در نهاد بشر وجود داشته و همراه تمدن انسانی و زندگی بشر وجود داشته و همراه با تمدن انسانی و زندگی بشری دچار تغییر و تحول شده است .

images (16)
فواید موسیقی درمانی برای کودکان :
• موسیقی کلیه حواس را تحریک می کند و زندگی و حالات رفتاری انسان را تحت الشعاع خود قرار می دهد و همچنین موسیقی باعث افزایش بسیاری از مهارتهای کودکان می شود .
• بیشترین تاثیر این روش درمانی زمانی است که کودک خود لذت اجرای موسیقی را تجربه می کند .
• همچنین موسیقی با هیجانی که دارد می تواند آرام کننده کودک بوده و در واقع نقش یک آرام بخش را داشته باشد .
• موسیقی می تواند عاملی برای اجتماعی تر شدن کودکان باشد و توانایی آنها را در بروز نظریات و احساسات و بر قراری ارتباط بادیگران افزایش دهد .
• باید توجه داشت که موسیقی بر هر دو نیکره مغز تاثیر می گذارد و از این راه موجب تسهیل ارتباط این قسمتها با یکدیگر شده و بهره هوشی کودک را بالا می برد و این هماهنگی برای درمان لکنت زبان سود مند است .
موسیقی کلاسیک در روحیه کودک و جنین تاثیر مثبت بیشتری دارد تا یک موسیقی پر تلاطم و خشن . هر چند انواع مختلف موسیقی هر یک برروی کودکان تاثیر خاص خود را دارند در مورد ریتم موسیقی می توان از برخی از موسیقی های راک , پاپ و یا جاز که با ریتم کلاسیک همگام باشند نیز استفاده کرد .
موسیقی در شناخت و نیز کمک به رفع مشکلات رفتاری نیز استفاده می شود . این تغییرات رفتاری خصوصاً در سنین رشد و کودکی اهمیت دارد . با در نظر گرفتن بار عاطفی ای که در موسیقی و بطور کلی در هنر وجود دارد از آن به مثابه وسیله ای برای تخلیه فشارها و هیجانات از طریق گوش دادن به موسیقی تا حد مطلوبی به آرامش و هیجان خواهند رسید . به جز مواردی که مشکل کودک ریشه جسمی یا ارگانیک ( اندامی ) دارد تاثیر درمانی در رفتار کودک در مقایسه با سایر شیوه های دیگر از جمله درمان با داروها موفقیت بیشتری مواجه خواهد بود و بیش از هر روش دیگری در به تعادل رسانیدن رفتارهای کودک موثر است . هر چند در مورد نقص های ارگانیک نیز نقش موسیقی درمانی را نباید نادیده گرفت . گوش دادن به موسیقی های خاص و شاد و بدون کلام نیز می تواند به تعادل روحی و عاطفی کودکان کمک می کند البته باید گفت که این نوع از موسیقی ها تاثیری در بهره هوشی کودک ندارد . نکته دیگر اینکه لذت از موسیقی باعث افزایش روحیه و شادابی کودکان و نیز افزایش کوتاه مدت توانایی های آنان می شود و می تواند احساس خستگی را نیز تا حدی کاهش دهد . زیرا موسیقی تاثیری چند گانه بر روح و جسم انسان دارد .
اگر موسیقی با سن کودک قبل از رفتن به مهد کودک و یا مدرسه مرتبط باشد و حس حاکم بر فضایی را که فرزندان به انها علاقه دارند برای آنها فراهم شود می تواند باعث شادابی , آرامش روحی و روانی و آمادگی ذهن برای یادگیری مطالب شود . دانشمندان معتقدند تعلیم سرودهای گروهی و نواختن پیانو برای کودکان سه ساله به تدریج باعث تقویت قدرت استدلال فرا زمانی آنان می شود به گونه ای که این کودکان در ترکیب و ساخت پازل در مقایسه با بچه هایی که تمرین موسیقی نداشته اند , به مراتب دقیق تر و سریعتر بوده و در درک مفاهیم ریاضی موفق ترند

^